Okul Hakkında Bilgi :

Okulumuz 1981 yılında eğitim öğretime başlamıştır. Dünyada ve ülkemizde bilişim sektörü hızla gelişmekte ve her alanda kullanılmaktadır. Okulumuzda yenilikçi yaklaşımlarla yazılım, tasarım ve ağ teknolojileri kullanılmakta ve ülke ekonomisine katkıda bulunulmaktadır.

   Dünya ticaretinin %84’ü denizcilik yoluyla yani gemilerle yapılmaktadır. Ülkemiz de bu alanda sürekli gelişmektedir. Bilgili, donanımlı kaptan ve makinist olarak yetiştirilen okulumuz denizcilik öğrencileri sektörel tecrübeye sahip öğretmenlerin verdiği eğitimler sonucu aldıkları ehliyetle dünyanın bütün denizleri ve şirketlerinde çalışabilmektedirler.

   Teknolojide ve her alanda kullanılan elektrik- elektronik sektörü hızla gelişmekte ve teknolojinin gelişmesinde büyük önem taşımaktadır. Bu alanda eğitim ve öğretim gören öğrencilerimiz bina içi ve dışı elektrik tesisatının kurulumu ve bakımını elektronik cihazların bakım ve kontrolünü yapabilecek yeterliliğe sahip olacak şekilde yetiştirilmektedir.

   Gemi yapımı sanayisi birçok yan sanayiyle bağlantılı, farklı sanayi ürünlerinin birleşimini içeren, ülkenin savunma ihtiyaçlarına katkıda bulunan önemli bir sektördür. Yat tasarımı, onarımı, üretimi ve planlamasında iş bulma olanağı oldukça fazla olup resmi ve serbest bölge tersanelerinde çalışabilmektedirler.

   Endüstri 4.0 ve diğer teknolojilerin hayatımıza girmesiyle iş gücü kurumların sağlayacağı üretkenlik, üretimde kol gücünün beyin gücüne dönüşümü ve iş gücü profilindeki dönüşüm için eğitim sürecinde makine alanı büyük rol oynamaktadır.

Metal sanayii küresel düzeyde hızlı değişen pazar ve rekabet koşulları nedeniyle sürekli ve dinamik bir gelişim içindedir. Bu nedenle amacımız gelişmekte olan ülkemize sektörün ihtiyaçlarını karşılayabilecek, Bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlilikleri kazanmış, nitelikli meslek elemanları yetiştirmektir.

   İç mekân mobilyalarını tasarlayıp çizen, çizdiği proje resmine göre maliyet çıkaran ve bilgisayar çizim programlarına hâkim kişilerin yetiştirildiği sanatsal mesleki bir alandır.

   Örgün eğitime ara vermiş olan bireylerin mesleki açık öğretimden eğitimlerini tamamlayabilmeleri için yüz yüze eğitim alabilecekleri açık öğretim lisemiz de bulunmaktadır.

  Okulumuz birçok yut içi ve yurt dışı Avrupa birliği projelerine katılmış, öğretmen ve öğrenciler sosyal, kültürel ve eğitim faaliyetlerinde bulunmuşlardır. Ayrıca birçok yarışmada birincilik elde edilip çeşitli ödüller kazanılmıştır.

   Öğrencilerimiz mesleki ve akademik gelişmelerinin yanında birçok sportif faaliyet içerisinde bulunarak bedensel anlamda da gelişmektedir. Okulumuz birçok sportif faaliyette Türkiye genelinde birincilikler kazanmıştır.

   Okulumuz 8 idareci, 99 öğretmen, 920 öğrenci ile eğitim öğretimine devam etmektedir.

Alanlar :

  • Bilişim Teknolojileri
  • Elektrik-Elektronik Teknolojisi
  • Denizcilik
  • Gemi Yapımı
  • Makine Teknolojileri
  • Metal Teknolojileri
  • Mobilya ve İç Mekan Tasarımı